Érkeznek a DIMOP Plusz pályázatok
A felhívások már társadalmi egyeztetésen vannak, így a tervezet információit tudjuk jelenleg átnézni.
Mi a DIMOP Plusz felhívások célja?
DIMOP Plusz 1.2.3/A-24: “Mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatása egyműveletes kombinált hiteltermék keretében”
Ez a pályázat az alacsony digitális intenzitással rendelkező KKV-k versenyképességének javítására fókuszál. Célja, hogy a piacon elérhető digitális megoldások bevezetésével növelje a vállalkozások hatékonyságát és jövedelemtermelő képességét.
DIMOP Plusz 1.2.3/B-24: „Mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatása hitelprogram keretében”
A pályázat célja a KKV-k digitalizációjának támogatása kamatmentes hitel formájában, növelve ezáltal a vállalkozások versenyképességét és fenntarthatóságát. A modern technológiák bevezetése lehetőséget biztosít a vállalkozások számára, hogy hatékonyabban működjenek, javítsák szolgáltatásaikat, és gyorsabban reagáljanak a piaci változásokra.
Mindkét program esetén a digitális fejlettség megállapítását a digitális érettségi felmérő rendszer segíti majd.
Kik lehetnek majd az igénylők között?
DIMOP Plusz 1.2.3/A-24:
A programban részt vehetnek kettős könyvvitelt vezető jogi személyiségű gazdasági társaságok, amelyek mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülnek, és legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkeznek, az előírt digitális érettségi teszten alacsony digitális intenzitású kategóriába tartoznak. Emellett a megvalósítási helyszínük legalább egy éve már bejegyzésre került.
DIMOP Plusz 1.2.3/B-24:
Pályázók kettős könyvvitelt vezető, kis- és középvállalkozások lehetnek, amelyek legalább két teljes lezárt üzleti évvel és legalább alapszintű digitális intenzitással rendelkeznek. Emellett a megvalósítási helyszínük szintén legalább egy éve már bejegyzésre került.
Melyek lehetnek a támogatható tevékenységek?
DIMOP Plusz 1.2.3/A-24:
- Alapszintű felhőalapú számítástechnikai szolgáltatások (pl. e-mail, irodai szoftverek) bevezetése
- Honlapok és portálok fejlesztése
- E-kereskedelem és e-számlázó szoftverek bevezetése
- Táv- és csoportmunka támogató szoftverek
- ERP (vállalatirányítási) és CRM (ügyfélkapcsolat-kezelési) megoldások bevezetése
- Mesterséges intelligencia és adatanalitikai technológiák
- IKT biztonsági megoldások bevezetése
- Mesterséges intelligencia (MI) technológiák, szolgáltatások bevezetése (pl: mesterséges intelligencián alapuló, folyamatautomatizációra alkalmas szoftverrobot)
- Egyéb nagy adathalmazhoz kapcsolódó analitikai technológiák, szolgáltatások bevezetése
A fejlesztések bevezetése érdekében lehetőség van minősített szoftver és felhőszolgáltatás beszerzésére, emellett természetesen a szükséges eszközök beszerzése is lehetséges. A szakmai megvalósítás kapcsán elszámolhatóak lesznek a bevezetés költségei (pl: telepítés, tesztelés, folyamatfejlesztés), és betanítási költségek is az új rendszer használatával kapcsolatosan.
DIMOP Plusz 1.2.3/B-24:
- Fejlett vagy közepesen fejlett felhőalapú számítástechnikai szolgáltatások (pl. e-mail, biztonsági szoftverek, ERP, CRM szoftverek) bevezetése
- Mesterséges intelligencia technológiák, szolgáltatások bevezetése (pl: mesterséges intelligencián alapuló, folyamatautomatizációra alkalmas szoftverrobot)
- Nagy adathalmazok elemzése és adatanalitikai megoldások bevezetése
- Ipar 4.0, vállalati Internet of Things és digitális iker technológiák integrációja (pl: gyártósorok, logisztikai és szolgáltatóipari rendszerek digitalizálása; termelési tervek, programok előállítását támogató (APS) rendszerek; (MOM/MES) rendszerek bevezetése)
Ezen emelt szintű digitális technológiák, fejlesztések bevezetése érdekében beszerezhető az MKIK által minősített szoftver, működéshez szükséges felhőszolgáltatás, emellett természetesen a szükséges eszközök beszerzése is lehetséges. Az új rendszer használatának betanításával, bevezetésével kapcsolatos költségek itt is elszámolhatóak lesznek.
Hogyan alakulhat a támogatás?
DIMOP Plusz 1.2.3/A-24:
3-20 millió forint közötti összeget lehet majd igényelni, mely 0% kamattal, maximum 8 év futamidővel, egyenlő havi részlettörlesztéssel érhető el. Azonban nagy előnye, hogy maximum 50%-ig vissza nem térítendő támogatást is tartalmazhat!
Kitétel, hogy az igényelt összeg a kérelem benyújtása előtti teljes lezárt üzleti év árbevételét; az üzemi eredményének tízszeresét nem haladhatja meg.
DIMOP Plusz 1.2.3/B-24:
20-200 millió forint közötti szintén kamatmentes hitel igényelhető, maximum 8 éves futamidővel, havi törlesztéssel.
Kitétel, hogy az igényelt összeg a kérelem benyújtása előtti teljes lezárt üzleti év üzemi eredményének tizenötszörösét nem haladhatja meg.
Mikortól várható igénylés?
Az igénylések benyújtása a két felhívás esetén különböző, az „A” program esetén kis- és középvállalkozásoknak a tervezet szerint 2024. október 31-től, mikrovállalkozásoknak pedig 2024. december 1-től lehetséges.
A „B” program esetén pedig 2024. október 31-től a középvállalkozások igényelhetik, 2024. december 31-től pedig majd a kisvállalkozások.
Mik a legalapvetőbb különbségek?
Célcsoport: A „B” felhívás a már valamennyire digitalizált vállalkozásokra fókuszál, míg az „A”, alacsony digitális intenzitású vállalkozásoknak szól.
Támogatás formája: A „B” felhívás esetén kamatmentes hitelt nyújt, míg az „A” kombinált támogatást kínál, amely 50%-os mértékű vissza nem térítendő támogatást is tartalmazhat.
Támogatható tevékenységek: A „B” felhívás inkább fejlett digitalizációs megoldásokat támogat, míg az „A” alap- és emelt szintű digitális technológiák bevezetését is ösztönzi.
Támogatás mértéke tekintetében is eltérőek, az „A” felhívás keretében 3-20 millió Ft közötti az igényelhető összeg, a „B” esetén pedig 20 millió Ft a minimum igényelhető összeg, ami maximum 200 millió forintig terjedhet!
Mindkét felhívás esetén elvárás, hogy a vállalkozás a megvalósítási idő végéig bevezeti, és megfelelő szinten használja a digitális megoldásokat, mindezzel pedig növeli a digitális intenzitásának pontszámát, a bemeneti értékhez képest. Emellett pedig a saját forrás elvárt mértéke mindkét program esetén 10%. A projekt megvalósítására pedig 18 hónap áll rendelkezésre.
DIMOP Plusz – digitális innováció pályázatból
A digitalizáció korában mind az innováció, mind a kutatás-fejlesztés (K+F) kulcsfontosságú szerepet játszik a vállalkozások versenyképességének növelésében. A DIMOP Plusz program keretei között három olyan felhívás is társadalmi egyeztetés alá került, amely segíthet a digitális K+F fejlesztések megvalósításában.
Miért fontos a digitális innováció, K+F fejlesztés?
A digitális K+F fejlesztés nemcsak a technológiai fejlődést és az innovációt ösztönzi, hanem hozzájárul a vállalkozások hosszú távú sikeréhez és fenntarthatóságához is. Az innovatív digitális megoldások fejlesztése lehetőséget nyújt a vállalkozásoknak, hogy új piacokra lépjenek, javítsák működési hatékonyságukat, és jobb szolgáltatásokat nyújtsanak ügyfeleiknek. Továbbá, a digitális eszközök használata segíthet a vállalatoknak a működési költségek csökkentésében és a fenntartható fejlődés előmozdításában.
Digitális termék- innovációs fejlesztések – DIMOP Plusz-1.1.2.A-24
A “Digitális termék-innovációs fejlesztések DIMOP Plusz-1.1.2.A-24” program célja a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése a digitális K+F tevékenységek támogatásával. A program elősegíti a piacképes új digitális termékek, technológiák vagy szolgáltatások fejlesztését, összhangban a S3 stratégia prioritásaival.
Támogatható tevékenységek
A program keretében támogathatók a digitális termékinnovációs fejlesztések, különösen a szoftverfejlesztés és az IKT- szolgáltatások. Az elszámolható költségek közé tartozik a tárgyi eszköz beszerzés, immateriális javak beszerzése, személyi jellegű ráfordítások, és iparjogvédelmi tevékenységek is. A támogatás összege 10 és 35 millió Ft között mozog, és 70%-os támogatás intenzitás kapható.
Jogosultsági feltételek
A program célcsoportját a legalább két lezárt üzleti évvel, és minimum 3 fős statisztikai létszámmal rendelkező profitorientált mikro- és kisvállalkozások alkotják. A vállalkozások éves nettó árbevételének el kell érnie az előző üzleti évben a minimális értéket, és nem tartozhatnak a KATA hatálya alá. A pályázatokat várhatóan 2024. december 2-től 2025. február 14-ig lehet benyújtani. Magyarország egész területéről fogadják majd a támogatási igényeket.
Vállalati digitális K+F fejlesztések – DIMOP Plusz-1.1.2.B-24
A “Vállalati digitális K+F fejlesztések DIMOP Plusz-1.1.2.B-24” program célja a mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok versenyképességének növelése a digitális gazdaság területén. A program támogatja a piacképes új digitális termékek, technológiák vagy szolgáltatások fejlesztését a vállalati- és termékéletciklus teljes folyamatában.
Támogatható tevékenységek
A támogatható tevékenységek közé tartozik a digitális K+F tevékenységek fejlesztése és a piacra lépési folyamatok támogatása. A támogatás összege 50 és 250 millió Ft között mozog, a támogatás mértéke pedig a régiótól és vállalkozásformától függően 45% és 80% között változik. A cél a digitális innováció és a versenyképesség javítása a hazai vállalkozások körében.
Jogosultsági feltételek
A program a legalább három lezárt üzleti évvel rendelkező profitorientált mikro-, kis-, középvállalkozásoknak és nagyvállalatoknak szól. A pályázóknak rendelkezniük kell legalább 5 fős éves átlagos statisztikai létszámmal és magyarországi székhellyel. A pályázatokat várhatóan 2024. december 2-től 2025. február 28-ig lehet benyújtani.
Komplex digitális K+F fejlesztések – DIMOP Plusz-1.1.2.C-24
A “Komplex digitális K+F fejlesztések DIMOP Plusz-1.1.2.C-24” program célja a nagy jelentőségű és összetett digitális kutatás-fejlesztési és innovációs feladatok megoldásának támogatása. A program kifejezetten a digitális gazdaságban tevékenykedő profit-orientált vállalkozásokat, nonprofit szervezeteket és felsőoktatási intézményeket célozza meg. A támogatás célja, hogy elősegítse az innovatív digitális termékek és technológiák piacra lépését.
Támogatható tevékenységek
A program keretében támogathatók a digitális K+F projektek, amelyek új technológiákat és megoldásokat fejlesztenek ki a digitális gazdaság különböző területein. A projektnek Magyarország területén kell megvalósulnia, Budapest kivételével. A támogatás összege 75 millió és 500 millió Ft között lehet, a támogatási intenzitás pedig régiótól és vállalkozástípustól függően 25 és 80% között alakulhat.
Jogosultsági feltételek
A pályázók körébe tartoznak a legalább három lezárt üzleti évvel rendelkező profitorientált vállalkozások, amelyek magyarországi székhellyel rendelkeznek. A támogatás konzorciumi formában pályázható. A vállalkozások éves nettó árbevételének el kell érnie a 150 millió forintot, és az éves átlagos statisztikai létszámuk legalább 5 fő. A pályázatokat várhatóan 2024. december 2-től 2025. február 28-ig lehet benyújtani.
A típusú pályázati tervezet letöltése: DIMOP PLUSZ 1.2.3 A
B típusú pályázati tervezet letöltése: DIMOP PLUSZ 1.2.3 B
A pályázaton való induláshoz szükséges az induló vállalkozás digitális felkészültségét felmérni, melyet az alábbi link segítségével tudja kivitelezni:
Digitális felkészültségét felmérésé ....